Z okazji przypadającego w dniu 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Pani Barbara Dereń i Beata Zawadzka przeprowadziły z wszystkimi uczniami w naszej szkole prelekcje i pogadanki mające na celu podniesienie świadomości wśród uczniów na temat autyzmu. Było to pierwsze z działań zaplanowanych na miesiąc kwiecień w ramach udziału w kampanii #NiebieskieIgrzyska
Dzieci, które spotykały się z prowadzącymi w różnych grupach wiekowych dowiedziały się:
- czym jest autyzm?
- jak nawiązywać pozytywne relacje z osobami doświadczonymi tym spektrum?
- jak osoby autystyczne wyrażają swoje emocje
- jak mogą zachowywać się w różnych niespodziewanych sytuacjach
- a przede wszystkim jak należy wspierać osoby autystyczne w ich codziennym życiu.
Symbolem solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jest kolor niebieski, dlatego ten kolor przeświecał całemu przedsięwzięciu.
Ponadto młodzież dowiedziała się o graficznych znakach informujących autyzm, tj. splecione dłonie – symbolizujące pomoc i wsparcie, niebieski glob ziemski – symbolizujący ogólnoświatowe zjawisko oraz błękitne motyle jako kruche, ulotne i przepiękne stworzenia symbolizujące wrażliwość, każdego człowieka dotkniętego autyzmem.
Młodsze dzieci kolorowały motyle na zajęciach lekcyjnych oraz otrzymały miniaturki tych owadów na własność. Nadrzędnym celem zajęć było zwrócenie uwagi na to, że autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem, które towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Dzięki odpowiedniemu nastawieniu społeczeństwa, pozytywnemu wsparciu, pomocy osoby ze spektrum osiągają sukcesy w przeróżnych dziedzinach życia. Są bowiem wyjątkowe, zdolne, wrażliwe i niepowtarzalne. Wśród osób z autyzmem, które pokonały wyzwania stawiane przez życie są: Albert Einstein, Elon Mask, Alfred Hitchcock. Isaac Newton, Amadeusz Mozart. Aby tak było nadal, dzieci i młodzież dowiedziały się jak pomagać i wspierać.
A przede wszystkim:
Nie oceniać! Nie krytykować! Nie odrzucać!
Korzystamy z plików cookies
Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz
tutaj